Новини

Ще один крок до сталого управління відходами в Полтавській області

13-04-2018

Поводження з відходами залишається одним з найактуальніших питань як на регіональному, так і на загальнонаціональному рівні в Україні. Успішне вирішення цього питання багато в чому залежить від злагодженої роботи на місцях. У цьому відношенні системні і послідовні дії Полтавської області дозволяють побачити дієві результати.

Спільна робота проекту «Реформа управління на сході України» та громад Полтавщини розпочалась у 2014 році з впровадження п'яти пілотних ініціатив для апробації Закону України «Про співробітництво територіальних громад». Водночас експерти проекту розробили субрегіональну стратегію поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ) у Полтавській області, на основі якої зараз впроваджується Комплексна програма поводження з твердими побутовими відходами у Полтавській області на 2017-2021 роки.

Наразі за підтримки проекту реалізуються комплексні проекти співробітництва громад щодо запровадження системи управління твердими побутовими відходами в Гадяцькому, Лохвицькому, Решетилівському та Великобагачанському районах Полтавської області. Робота розпочата й у напрямку будівництва нового комплексу з переробки твердих побутових відходів на території Гадяцького району.

Для ознайомлення з німецьким досвідом у сфері сталого управління твердими побутовими відходами наприкінці березня 2018 року проектом «Реформа управління на сході України» було організовано інформаційну поїздку до Німеччини. У поїздці взяли участь представники Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Полтавських місцевих рад, об'єднаних громад, Полтавської обласної та районних державних адміністрацій. Також до участі було запрошено представників Полтавського національного технічного університету ім. Ю. Кондратюка та Управління ЖКГ Полтавської облдержадміністрації як розробника та відповідального виконавця обласної комплексної програми поводження з ТПВ.

«Наразі одне із головних завдань – це змінити підхід, – зазначив голова Полтавської облдержадміністрації Валерій Головко після поїздки. – Важливо зрозуміти, що робити новий полігон і збирати сміття – шлях в нікуди. Сміття потрібно утилізувати, а не збирати. Після поїздки до Німеччини, побачив, як повинно бути. Така філософія підходу до питання і в Америці та Канаді. Спочатку сформуємо концепцію для вдосконалення сміттєзбору і переробки відходів. Потрібно врахувати всі нюанси і можливості міста та області. Якщо це райцентр, то повинен працювати субрегіон. Також підготуємо аналітичну записку змін в законодавстві, адже це базовий елемент».

Відгуки учасників про навчальну поїздку

Тимофій Голбан, директор Департаменту капітального будівництва та ЖКГ Полтавської обласної державної адміністрації:

«Ми відвідали ряд підприємств різних форм власності і з різних напрямків. Це були як переробні підприємства, так і сортувальні, і сміттєспалювальний завод. Перше підприємство вже вразило. По-перше, це – відповідальність мешканців. Тобто мешканці за власний кошт сортують сміття і привозять його на сортувальну станцію для різних видів сміття. Німці досягли повної утилізації відходів – це переробка або спалювання. З 2005 року всі полігони заборонили або закрили, але навіть після консервації німці їх використовують – добувають звідти метан. Сміттєспалювальний завод опалює значну частину Франкфурту, він спалює сміття, а залишки енергії спрямовані на виробництво електроенергії за «зеленомим тарифом».

Олексій Матюшенко, голова Гадяцької районної державної адміністрації Полтавської області:

«Поки українці думають, куди подіти сміття, у країнах ЄС інша проблема: де його взяти. У розвинених державах на переробці відходів навчилися заробляти, а сміття стало повноцінним продуктом міжнародної торгівлі. З вторинної сировини отримують теплову та електроенергію.

Сказати, що вражений роботою сміттєпереробного заводу в районі Майн-Кінціг-Крайс — нічого не сказати. Завод обслуговує майже 3 десятки міст. До речі, місцева влада стимулює населення до сортування сміття, адже утилізація тони несортованих відходів коштує 190 євро, тоді як сортованого — лише 10.

На території заводу знаходиться установка з видобутку біогазу. Газ спалюється, а генеруюча установка виробляє електроенергію. Ось так сміття конвертується в кіловати електроенергії та реальні гроші.

Впевнився, що ми на правильному шляху! У Гадяцькому районі ми вже створили спеціалізоване комунальне підприємство, продовжуємо встановлювати баки для роздільного сортування сміття. У найближчих планах – будівництво сміттєпереробного заводу. Так збережемо екологію, раз і назавжди закриємо проблему утилізації побутових відходів та почнемо одержувати зиск там, де раніше мали один клопіт. І ця поїздка лише пришвидшить реалізацію задуманого — ми можемо жити не гірше за європейців, але для цього належить добре попрацювати!

Це в нас пластикові пляшки та поліетеленові відходи – справжній біч та виклик екології. Німеччина для себе давно вирішила цю проблему. Мають при цьому фінансовий зиск, ще й допомагають позбавитися пластикових відходів сусідам, зокрема Франції та Італії. Разом із колегами відвідали найпотужніший у Німеччині завод з переробки пластику «Krall Kunststoff-Recycling GmbH». В захваті від того, як чітко і злагоджено працює система: сюди мало не з половини Європи звозяться пластикові відходи, далі пластик відпрацьовують, побдрібнюють і перетворюють на вторинну сировину. До речі, заводи-виробники законодавчо зобов`язані використовувати продукт переробки у нових виробах.

Ми також маємо певні кроки у цьому напрямку, але багато чому потрібно і повчитися! По-перше потрібно розпочати з себе – правильно сортувати сміття і викидати лише у відведених для цього місцях. Ми вже можемо побачити контейнери на території лікарні, сільських рад. Головна мета поїздки – перейняти досвід із впровадження сміттєпереробних заводів і якнайшвидше впровадити його на території нашого району. На благо екології в Німеччині працює кожен мешканець, цьому вчитися повинні і ми!»