Новини

Навчальна поїздка до Республіки Молдова з обміну досвідом у сфері планування програм місцевого розвитку

20-06-2016

З метою вивчення впровадження ґендерно-орієнтованих підходів у плануванні програм місцевого розвитку, в рамках проекту «Реформа управління на сході України» 13 – 17 червня 2016 року відбулась інформаційно-ознайомча поїздка до Республіки Молдова. Делегацію склали члени робочої групи з питань оцінки впливу заходів програм місцевого розвитку з урахуванням ґендерних аспектів.
Водночас метою візиту було також ознайомлення членів української делегації з досвідом Молдови у сфері децентралізації та підвищення якості надання публічних послуг, що є невід’ємною частиною політики регіонального розвитку.
Зустрічі було організовано Інститутом розвитку та соціальних ініціатив (IDIS) «Viitorul».
Українська делегація зустрілась із заступником Міністра регіонального розвитку та будівництва Іоном Стратулатом (Ion Stratulat), директором Департаменту регіонального розвитку Валеріаном Бінзару (Valerian Binzaru) і директором Департаменту архітектури та будівництва Оленою Беженару (Elena Bejenaru) та ознайомилася з ключовими аспектами національної стратегії регіонального розвитку Молдови та діяльністю національного фонду з регіонального розвитку. Валеріан Бінзару наголосив, що пріоритетами національної стратегії визначено відновлення інфраструктури, розвиток ринку праці, приватного сектору, поліпшення стану оточуючого середовища та підвищення туристичної привабливості країни. На рівні державної політики регіонального розвитку велика увага приділяється збалансованому розвитку територій та зниженню регіональних диспаритетів. Водночас Олена Беженару розповіла про новий Містобудівний Кодекс, що базується на засадах національної стратегії забудови та враховує актуальні демографічні тенденції та також інтереси соціально вразливих верств населення.
На зустрічі із заступником генерального секретаря Уряду Республіки Молдова Валентином Гузнаком (Valentin Guznac) учасники поїздки дізналися про стан виконання національної стратегії з децентралізації Молдови, частиною якої є виконання вимог щодо забезпечення рівності чоловіків та жінок. Виявилося, що за 3 роки впровадження стратегії вона була виконана на 50% і наразі парламент Молдови розглядає можливість продовження строку її реалізації. Також триває реформа центральних органів виконавчої влади і місцевого самоврядування – кількість міністерств зменшується з 16 до 10. У рамках регуляторної реформи діє програма «регуляторна гільйотина» (Regulatory Guillotine), в ході якої кількість державних регулюючих органів зменшиться з 70 до 9.   
Окремо слід відзначити візит до муніципалітету Будешті (Budeşti), що є адміністративним центром однойменної комуни в складі муніципію Кишинів, голова якої Ніна Костюк (Nina Costiuc) – президент Асоціації жінок-мерів. За кілька років у комуні було створено молодіжний центр, центр здоров’я, іподром, гімназію та багато іншого.
Учасники також відвідали Агентство регіонального розвитку Центрального регіону Республіки Молдова, мерії міст Кишинів та Орхей та зустрілись з представниками проектів міжнародної технічної допомоги та профільними громадськими організаціями.
Додаткові матеріали про зустрічі (румунською мовою):
Сайт Міністерства регіонального розвитку та будівництва Республіки Молдова
Сайт Державної канцелярії Республіки Молдова
Сайт Агентства регіонального розвитку Центрального регіону Республіки Молдова