Новини

Міжнародний жіночий день

07-03-2013

Міжнародний жіночий день (8 березня) – це особлива подія для жінок у всьому світі. Ця дата також відзначається Організацією Об'єднаних Націй і святкується у багатьох країнах як національне свято. Коли жінки усіх континентів, розділені національними кордонами та етнічними, мовними, культурними, економічними і політичними відмінностями, збираються разом, щоб відзначити свій день, вони мають можливість згадати традицію, яка нараховує принаймні дев'ять десятиліть боротьби за рівність, справедливість, мир та розвиток.

Міжнародний жіночий день - це історія звичайної жінки як творця історії. Вона йде корінням у багатовікову боротьбу жінок за участь в житті суспільства нарівні з чоловіками. У Древній Греції Лісістрата ініціювала страйк проти чоловіків в цілях припинення війни; під час Французької революції паризькі жінки із закликами «свобода, рівність, братерство» рушили на Версаль, щоб вимагати надання жінкам виборчого права.

Ідея святкування Міжнародного жіночого дня вперше виникла на рубежі століть, який в промислово розвинених країнах був періодом експансії і потрясінь, бурхливого росту населення і радикальних ідеологій. Нижче наведена коротка хронологія найважливіших подій:

1909

Відповідно до заяви Соціалістичної партії Америки, спочатку національний жіночий день відзначався на території Сполучених Штатів 28 лютого. Жінки продовжували відзначати його в останню неділю лютого до 1913 року.

1910

На зустрічі в Копенгагені Соціалістичним інтернаціоналом було затверджено відзначення Жіночого дня міжнародного характеру для вшанування руху за права жінок і пітримки в досягненні загального виборчого права для жінок. Пропозиція була зустрінута одностайним схваленням на конференції, у якої приймали участь більше 100 жінок з 17 країн світу у тому числі перші три жінкі, обрані у фінський парламенті. Але дата святкування не була визначена.

1911

В результаті рішення, прийнятого в Копенгагені минулого року, Міжнародний жіночий день відзначався в перший раз (19 березня) в Австрії, Данії, Німеччині і Швейцарії, де більше одного мільйона чоловіків і жінок взяли участь у мітингах. На додаток до права голосувати та займати державні посади, вони вимагали право на працю, професійну підготовку і припинення дискримінації на робочому місці.

Менш ніж через тиждень, 25 березня, в результаті трагічної пожежи в Нью-Йорку загинуло більше 140 молодих робітниць, більшість з яких були італійськими та єврейськими іммігрантками. Ця подія сприяла зміненню трудового законодавства в Сполучених Штатах, а під час відзначення Міжнародного жіночого дня у наступні роки згадували умови праці, які привели до катастрофи.

1913-1914

В рамках руху за мир напередодні Першої світової війни, російські жінки відзначали Міжнародний жіночий день в останню неділю лютого 1913 року. Наступного року в інших місцях Європи свято почали відзначати 8 березня. В цей день жінки провели мітинги на знак протесту проти війни та щоб висловити солідарність зі своїми сестрами.

1917

Після того, як 2 мільйони російських солдатів загинули у війні, російські жінки знову обрали останню неділю лютого для страйку "хліба і миру". Політичні лідери виступали проти часу проведення страйку, але не зважаючи на це жінки вийшли на страйк. Останнє вже історія: через чотири дні цар був змушений зректися престолу, а тимчасовий уряд надав жінкам право голосу. Ця історична неділя підпала на 23 лютого за юліанським календарем, який використовувався тоді в Росії, але на 8 березня за григоріанським календарем, який використовувався в інших місцях.

З перших років існування Міжнародний жіночий день придбав нове глобальне значення для жінок в розвинених країнах та країнах, що розвиваються. Зростаючий міжнародний жіночий рух, підсилений чотирма світовими жіночими конференціями Організації Об'єднаних Націй, допоміг зробити святкування згуртування об'єднуючим фактором для координації зусиль для вимагання прав жінок та участі в політичних та економічних процесах. Все частіше Міжнародний жіночий день стає часом, щоб задуматися про прогрес, закликати до змін і відсвяткувати актив мужності й рішучості звичайних жінок, які відіграли виняткову роль в історії прав жінок.

Частково використано матеріали:
Департамент громадської інформації Організації Об’єднаних Націй
http://www.un.org/ecosocdev/geninfo/women/womday97.htm