Новини

Круглий стіл з питань впровадження Закону України “Про співробітництво територіальних громад”

13-06-2016

10 червня 2016 року в м. Полтава Комітетом Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування було проведено круглий стіл з питань впровадження Закону України “Про співробітництво територіальних громад”. Захід було організовано з нагоди другої річниці ухвалення Закону спільно з Полтавською обласною державною адміністрацією та Полтавською обласною радою за сприяння проекту «Реформа управління на сході України», що виконується компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Уряду Німеччини. 

Головною метою круглого столу був ґрунтовний аналіз виконання Закону, предметне обговорення проблем його застосування та отримання імпульсів для подальшої роботи і законодавчого органу, і органів місцевого самоврядування. Як і питання добровільного об’єднання громад, співробітництво територіальних громад є важливим інструментом, що сприяє впровадженню реформи децентралізації в Україні, підвищенню ефективності послуг та якості життя населення.

Відкриваючи круглий стіл, Голова Комітету Сергій Власенко зазначив, що, на жаль, Закон України "Про співробітництво територіальних громад" залишається обділеним уваги посадових осіб місцевого самоврядування. Так, станом на червень 2016 року Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України зареєстровано 39 договорів про співробітництво територіальних громад. За його словами, сьогодні на Полтавщині зареєстровано 17 договорів про співробітництво територіальних громад, що складає практично половину всіх аналогічних договорів в Україні. У зв'язку з цим, досвід Полтавської області є безцінним для формування позитивного досвіду та розширення географії впровадження механізмів співробітництва територіальних громад, відпрацювання механізмів підготовки кадрів та навчальних програм.

Водночас Сергій Власенко зазначив, що закон про співробітництво громад є еволюційним, а не революційним, і він дає можливість перейти від однієї форми співробітництва до іншої саме еволюційним шляхом. «Без інформування, без популяризації цього закону нам буде неможливо рухатися далі. Наша проблема полягає у тому, що деякі європейські країни, такі як Німеччина, пройшли цей процес за десятки років, а ми зараз робимо спробу пройти його за один-два роки» – наголосив Голова Комітету.

Зі свого боку, Наталія Ключник, заступник виконавчого директора Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, повідомила, що система місцевого самоврядування має базуватися на двох концепціях. Перша – це добровільне об’єднання громад як основа адміністративно-територіального устрою, друга – співробітництво громад як основа розвитку. «В цій частині важливо, щоб люди зрозуміли, що співробітництво громад має використовуватися для ефективного використання ресурсів в першу чергу тими громадами, що вже об’єдналися» – підкреслила пані Ключник. Вона також розповіла про плани Асоціації щодо заснування Ресурсного Центру з питань підтримки міжмуніципального співробітництва.

Представник швейцарсько-українського проекту “Підтримка децентралізації в Україні” (DESPRO) В’ячеслав Сороковський зазначив, що не можна чекати швидких змін. «З одного боку, ми хочемо, щоб було багато проектів ММС, з іншого – діючий Закон потребує змін та доповнень. Наприклад, немає процедури приєднання громад до договору співробітництва. Практика підтверджує таку необхідність. Також є певна неузгодженість із Законом про відходи та певний дисбаланс у формах співробітництва. Візьму на себе сміливість зазначити, що у деяких випадках заявлена форма співробітництва не відповідає дійсній, але тут потрібно подивитися у корінь та проаналізувати, чому громади пішли більш простим шляхом, і які є бар’єри. Є ще четвертий аспект – чи можна очікувати від неспроможних громад бажання укладати договори співробітництва? Наприклад, коли немає коштів на співфінансування? Який інтерес сильній громаді витягувати слабких? Пропонуємо Комітету спільно з партнерами зробити експертний аналіз існуючих проблем» – сказав В’ячеслав Сороковський.

Підсумовуючи, Голова Комітету підкреслив, що Закон "Про співробітництво територіальних громад" може стати підставою зміни ментальності посадових осіб місцевого самоврядування у побудові роботи з вирішення питань місцевого значення шляхом об'єднання зусиль сусідніх територіальних громад і оптимізації видатків. За його словами, протягом останніх двох років в Україні вже створені успішні приклади співробітництва громад, які у сучасних умовах є безцінним надбанням, і основним завданням на майбутнє для всіх органів влади залишається популяризація цих прикладів.

Під час круглого столу було представлено звіт щодо впровадження Закону, що був підготовлений підкомітетом з питань регіональної політики, місцевих бюджетів та комунальної власності Комітету під керівництвом голови підкомітету, народного депутата України Андрія Реки у співпраці з проектом «Реформа управління на сході України».

Крім того, учасники круглого столу обговорили питання інституційного та ресурсного забезпечення розвитку співробітництва територіальних громад, досвід організації навчання посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Також були презентовані результати впровадження проектів співробітництва територіальних громад у Полтавській області.

Спецрепортаж парламентського телеканалу «Рада»