Новини

Комітетські слухання щодо реалізації законодавства України про адміністративні послуги

04-12-2015

1-2 грудня у Вінниці Комітетом Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування були проведені комітетські слухання щодо реалізації законодавства України про адміністративні послуги. Захід  організовано спільно з Вінницькою міською радою за підтримки проекту «Реформа управління на сході України», який виконується Німецьким товариством міжнародного співробітництва, спільного проекту ЄС і ПРОН «Поширення кращих практик недержавного моніторингу надання адміністративних послуг» і Програми  Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «RADA: підзвітність, відповідальність, демократичність».

Для участі в обговоренні були запрошені представники профільних міністерств, Центрів надання адміністративних послуг різних регіонів України, експерти з питань надання адміністративних послуг, представники міжнародних і громадських організацій, органів місцевого самоврядування та їх асоціацій. Від проекту «Реформа управління на сході України» участь у заході взяли участь заступник керівника проекту Тарас Журавель та радник проекту з адміністративних послуг Олексій Кубарь.

Відкриваючи захід,  Голова комітету народний депутат України Сергій Власенко зазначив, що ці слухання мають стати своєрідним звітом, що підсумовує зроблене у сфері надання адміністративних послуг, а також окреслити виклики, перешкоди та прогалини у правовому регулюванні, які можуть завадити завершенню реформи цієї системи. Сергій Власенко закликав учасників слухань зосередитися передовсім на таких проблемних питаннях, щоб була й практична користь від обміну думками.

«Сьогодні неврегульовано питання надання адміністративних послуг на рівні всіх міст, зауважив  заступник Голови Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, народний депутат України Сергій Кудлаєнко. – Відкриваються «прозорі офіси» при якихось державних інституціях, кожен намагається зберегти свої повноваження, але порушується сам принцип організаційної єдності, тобто  принцип надання адміністративних послуг в одному місці. Питання децентралізація сьогодні є питанням номер один. І плату за надання адміністративних послуг мають отримувати місцеві бюджети».

Однак можливість отримувати прибутки завдяки наданню адмінпослуг населенню спричиняє й чималі проблеми для створення ЦНАПів, оскільки деякі відомства та організації не бажають відмовлятися від таких «годівничок» і прагнуть облаштувати власні центри надання послуг.

Ухвалення Верховною Радою України законопроекту «Про внесення змін до Закону України, до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг»  допоможе усунути  розбіжності, виявлені під час реалізації Закону України «Про адміністративні послуги»,  а також забезпечить удосконалення процедури надання адміністративних послуг в електронній формі.

Детальніше про запровадження електронних послуг говорили  голова Державного агентства з питань електронного урядування України Олександр Риженко і голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Максим Мартинюк. До речі, після виступу керівника агентства до нього відразу звернулися учасники слухань, що представляли ЦНАПи в регіонах і об’єднані громади, з конкретними проханнями щодо поліпшення програмного забезпечення, оскільки на місцях з ним виникають проблеми.

Про інші численні проблеми, які перешкоджають наближенню адмінпослуг до населення, забезпеченню прозорості та якості їх надання, розповіли Український міський голова Павло Козирєв (Київська область), керівник Лисичанського міського ЦНАПу Олена Литвинюк (Луганська область), Омельницький сільський голова Олександра Шереметьєва і Пирятинський міський голова Олексій Рябоконь з Полтавщини.

Заступник представника ООН в Україні Ініта Пауловіча зауважила: «Цьогоріч було проведено дослідження, яке виявило, що більшість українців нарікають на якість надання адмінпослуг. Тому маємо дослухатися до громадян, які є нашими роботодавцями і нашими клієнтами».

Поєднання виступів експертів, науковців і практиків дало можливість конкретизувати обговорення теми, вийти на рішення, які сприятимуть як удосконаленню законодавства, так і його практичній реалізації.  Тут стануть у пригоді знання й поради, отримані під час презентації найкращих практик надання адмінпослуг  і розробок, представлених провідним експертом проекту «Реформа управління на сході України» Олексієм Кубарем, керівником спільного проекту ПРООН та ЄС «Поширення кращих практик недержавного моніторингу надання адміністративних послуг» Оленою Урсу та куратором Центру обслуговування громадян у місті Одеса.

На другий день слухань учасники заходу працювали в секціях «Вплив громадськості на удосконалення процесів надання адміністративних послуг» і «Розвиток інституційної спроможності та інформаційних ресурсів центрів з надання адміністративних послуг». Потім керівник Центру адміністративних послуг «Прозорий офіс» Євген Іщук ознайомив учасників слухань з роботою ЦНАП у м. Вінниця.

За результатами слухань Комітетом ВР з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування будуть прийняті рекомендації, з якими можна детально ознайомитися на сайті Комітету.

За матеріалами журналу Верховної Ради України «Віче»

Фото: http://vinnitsaok.com.ua

Спецрепортаж телеканалу Верховної Ради виїзного засідання слухань Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування щодо реалізації законодавства України про адміністративні послуги, Вінниця, 1-2 грудня 2015